Free Web Hosting Provider - Web Hosting - E-commerce - High Speed Internet - Free Web Page
Search the Web

Öneri ve istekleriniz için mail adresimiz
ahmetirak@hotmail.com 


.:: Demir Mineralleri

 

:: Hematit, Götit, Manyetit ...


:: Demir Nedir?
 

Demir çelik sektörünün ana hammaddesi demir cevheridir. Bir madenin cevher olarak değerlendirilebilmesi için işletilmesi ve kullanılmasının ekonomik olması gerekmektedir. Çelik sanayiinde kullanılan demir cevherlerinin harman tenörünün yaklaşık en az % 57 Fe olması arzu edilmektedir.

Demir cevherleri doğada Manyetit (Fe304), Hematit (Fe203), Siderit (FeCO3), Limonit (2Fe203. 2H20), Götit (Fe203. H20) ve Pirit (FeS2) mineralleri şeklinde bulunmaktadır.

Demir cevheri bazı safsızlıkları içerebilmektedir. Bu safsızlıkların yüksek fırında çelik üretiminde değişik olumsuz etkileri vardır. Bu safsızlıkları zenginleştirme yöntemleri ile ekonomik olarak cevher bünyesinden tamamen uzaklaştırmak mümkün değildir. Cevher bünyesinde bulunan bu safsızlıkların başlıcaları; SiO2, A1203, S, Cu, As, Ti, P, Na20, K20, Pb, Zn gibi element ve bileşiklerdir.

 

:: Üretim Şekli
 

Demir genellikle açık işletme yöntemi ile çıkarılmaktadır. Peletleme işlemiyle de zenginleştirilmekte ve yüksek fırınlarda kolay işlenebilmesi sağlanmaktadır.
 

:: Kullanıldığı Yerler
 

Demir dayanıklı ve sert olmasına karşı işlenmesi kolaydır.Kalıplanabilir, ısıtılıp işletilebilir ve alaşımı yapılabilir.İnşaat endüstrisinde kullanılır.Çelik ve birçok ev eşyası demirden üretilir.

:: En Çok Bulunduğu Yerler

Dünya demir cevherleri ticaretinde; Avrupa Topluluğu Ülkeleri, A.B.D, Japonya, Güney Afrika, Avustralya gibi ülkelerin önemli payı bulunmaktadır. İhracatçı ülkelerin başında Avustralya, Brezilya, Kanada, İsveç, Güney Afrika ve Venezüella, ithalatta ise, Japonya ve Avrupa Topluluğu Ülkeleri ilk sırada yer almaktadır.